Haber & Etkinlik / News & Events

FITNESS ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR.

Vücut sağlığı için ilaç diyebileceğimiz spor Fitness ;

Günümüzde ilgi duyulan sporlar arasına Fitness spor dalı katıldı. Fitness kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"tır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur. Eskişehir’imizde talepleri karşılamak amacıyla neredeyse her semtte bu sporu bünyesinde bulunduran spor salonları bulunmakta.

Gençlik başta olmak üzere toplumdaki birçok insanımız vücudun harekete ihtiyacı olduğunun farkına vardığını gözlemliyorum. Bu son derece sevindirici gelişme. Hayatın idamesinde sağlam bir vücuda sahip olma bilinci çok önemlidir. Beslenmenin yanı sıra bilinçli hareket ederek form tutmanın yararlarını kavrayan kişiler birçok hastalıkların önüne geçiyor.

Direnç kazanmak amacıyla çeşitli araç gereçlerden faydalanmak gerekir. Ev içi hareketler kişiyi dinç tutsa da, bir spor salonuna giderek Fitness sporuna ait özel spor aletlerini kullanmak en uygun olanıdır.

 
Diğer sporlardan farklı olarak temelde kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Spor salonlarında ehil eğitmenler eşliğinde her yaş gurubuna uygun hazırlanan antrenman programları vardır. Bu programlara uymak çok faydalı olanıdır.

Ev hanımı olan, iş yeri sahibi olan, öğrenci olan, boşta gezen artık kimler varsa önce kendilerine saygı duymalılar. Vücutlarının sağlığı ve idamesi için haftanın en az üç günü fitness sporunu yapmalılar. Formda ve zinde kalma hali için sporu günlük hayata yerleştirmek yeterli olacaktır.

Vücudumuzu saran kas gurubu ve onları hareket ettiren sinir sisteminin güçlenmesi Fitness ile sağlanır. En önemlisi kiriş ve eklemlerin direncinin artmasını sağlamaktır.  Yapılan çalışmalar sonucunda Fitness kişinin yaşam kalitesini arttırır.

Fitness, sağlıklı yaşam demektir. Artan fiziksel çaba sırasında vücudun solunan oksijeni kas dokusuna dağıtma yeteneği olarak da tanımlanır. Fitness formda ve zinde kalma durumudur, yoğun kas büyümesi gerektirmez. Fitness antrenmanları 30 dakika ile 45 dakika arasında değişir.

Fitness’in  vücudumuzdaki her bir kas grubunun ne kadar uzatılabileceği eklem ve kirişlerin ne kadar hareket ettirilebileceğine dair gelişme göstermelidir Çalışmalar içinde çeşitli alet ve araçlar, ağırlıklar kullanılsa da sonunda hedef¸ rahatlama ve gevşeme hareketleriyle sonlandırılmalıdır.

Fitness yaparken bedenimizin ne kadar uzun veya ne kadar hızlı bir aktivite gerçekleştirebileceği, kalp atış hızı ve oksijen tüketimi artırımının sağlığımıza kattığı verimliliği takip etmemiz gerekir. Vücudun yağsız kütle oranı (kas, kemik, hayati doku ve organlar) ile yağ kütlesi dağılımının dengeli olması gerekir. Yağın yağsız kütleye oranı belirli bir oranda olmalıdır. Fitness yaparak vücutta fazla olan yağların azaltılması ve kas kütlesini artırılması sağlanır.. Fitness’ın etkileri hızlıdır. Yaklaşık bir haftalık düzenli egzersiz ve beslenme sonrasında vücutta hissedilir değişiklikler görülmeye başlar. Fitness sağlıklı yaşam için her zaman önemlidir.

Fitness sporuna 16 yaşından itibaren başlanabilir. Her şeyde olduğu gibi istikrar şarttır. Başlayıp bırakmak tekrar başlamak çok sık rastlanan durumdur. Şuna dikkat çekmek isterim; her hangi bir nedenden dolayı çalışmalara ara verildiğinde yani bırakma olduğunda tekrar başlamalarda en son bırakılan programdan başlanmamalı basamak düşürülerek tekrar başlangıçlar basit çalışmalarla olmalıdır. Ümit ederim ki bu tavsiyeleri uzun yıllardır spor yapan biri olarak kaale alınırım diye düşünüyorum. Bilinçsiz çalışmalarla hiç kimsenin zarar görmesini istemem. Spor sağlıktır ama bilinçsiz yapılan zorlamalar ise sağlıksızlık getirir. Yaşanacak sakatlıklar hayatımızı son derece kötü etkileyecektir.

Dinamik-Do Spor Kulübü olarak 1981 yılında Eskişehir tarihinin ilk kurulan spor salonu olarak 40. yılında da yine sporseverlere bu sporun hizmetini vermeyi sürdürmekteyiz. 

 

Aysun AYGÜN

Dinamik Spor Kulübü Başkanı


13.02.2021